czwartek, 14 stycznia 2010

Schaolin Soccer? Nie, to Sepak takraw

 Zapewne wielu z was oglądało tą komedię, a jeśli nie to pokrótce ją streszczę.Film opowiada o losach byłych mistrzów kung-fu którzy wstępują do drużyny piłkarskiej.Od zwykłych piłkarzy odróżnia ich to, że Oni do gry wykorzystywali swą siłę i akrobatyczne umiejętności które nabyli szkoląc się w sztukach  walki, i w tym momencie chciałbym się zatrzymać i zaprezentować dyscyplinę sportu która w Polsce jest praktycznie nieznania i  do której właśnie wykorzystuje się akrobatyczne umiejętności, chodzi tu o Sepak Takraw. Dyscyplina ta jest szalenie popularna w Azji i to właśnie stamtąd  pochodzą najlepsze drużyny na świecie.


                Już wiadomo skąd czerpano pomysł na film




Historia

Początki tego niezwykle widowiskowego sportu szacuje się na  ok XV wiek. Przez setki lat grano na boisku o kształcie koła a zasady były banalne, kto utrzymał dłużej piłkę w powietrzu ten zwyciężał. Było tak aż do roku 1886 kiedy to  ustalono oficjalne zasady gry. Cztery lata później zorganizowano pierwsze oficjalne zawody, a w roku 1940 gra była znana już praktycznie w całej Azji.

Przepisy gry

Mecz rozgrywany jest pomiędzy dwiema drużynami, każda składa się z trzech graczy. Boisko ma wymiary 13.4m na 6.1m, siatka znajduje się na wysokości 152cm(mężczyźni) i 142(kobiety). Mecz wygrywa drużyna która jako pierwsza wygra dwa sety. Każdy set trwa do momentu zdobycia przez którąś z drużyn 21 punktów tie-break,czyli trzeci set  gra się do 15 punktów. Zawodnik może dotknąć piłki maksymalnie trzy razy z rzędu każdą częścią ciała oprócz ręki w przeciwnym razie punkt przechodzi na stronę przeciwnika.

Piłka

Piłka najczęściej wytwarzana jest z tworzyw sztucznych lub z tkaniny, jednak pierwowzór był wykonywany ręcznie z wikliny. Obwód piłki to 42-45cm a masa 170-180 gramów. Piłka może zostać pokryta kauczukiem który chroni ciało przed kontuzjami.


0 komentarze:

Prześlij komentarz